> Home > Membership > Olmstead, Stephen G
Olmstead, Stephen G

LtGen Stephen Olmstead USMC (ret)
President YPF Foundation

LtGen OlmsteadLieutenant General Stephen G. Olmstead was the former Deputy Assistant Secretary of Defense for Drug Policy and Enforcement and the Director of the Department of Defense Task Force on Drug Enforcement, Washington, D.C.

General Olmstead was born in Albany, N.Y., November 10, 1929 and graduated from Bethlehem Central High School in 1947. He attended Champlain College in Plattsburgh, N.Y., and holds a B.S. degree in Military Science from the University of Maryland (1963) and an M.S. degree in International Affairs from George Washington University (1970).

Enlisting in the Marine Corps in August 1948, he participated in the Korean Conflict as a squad leader with the 3d Battalion, First Marines, 1st Marine Division. He attended The Basic School, Quantico, Virginia, and was commissioned a second lieutenant in June 1951.

General Olmstead remained at Quantico and served consecutively as a platoon leader and a company executive officer of the Demonstration Troops until January 1953. He also attended the U.S. Naval Justice School, Newport, R.I., during this period. He was promoted to first lieutenant in October 1952. General Olmstead then served as Executive Officer Marine Detachment, aboard the USS NORTHHAMPTON, until October 1954, when he was transferred to Manchester, N.H. as Inspector-Instructor, 18th Rifle Company. He was promoted to captain in March 1954.

In October 1957, he was ordered to Camp Lejeune, N.C., and served as Assistant S-3 Officer, 2d Battalion, Eighth Marines, 2d Marine Division. In January 1958, he was reassigned as a company commander, 2d Reconnaissance Battalion, 2d Marine Division, and attended the Advanced Infantry School, Fort Benning, Ga., from July 1959 to May 1960.

General Olmstead was assigned to Camp Butler, Okinawa, as Assistant S-4 Officer. He returned to the United States in July 1961, and served as an instructor at the U.S. Army Intelligence School, Fort Holabird Md. He was promoted to major in September 1961.

Transferred to the 2d Marine Division, Camp Lejeune in July 1964, he served as S-3 Officer, and S-2 Officer, Sixth Marines. During this tour he also served as Operations Officer of the 6th Marine Amphibious Unit and Regimental Landing Team-6 in the Dominican Republic. In May 1966, he was ordered to the Republic of Vietnam and served as the command briefer at the U.S. Military Assistance Command. He was promoted to lieutenant colonel in October 1966.

General Olmstead was assigned as an operations officer on the Joint Strategic Target Planning Staff, Offutt Air Force Base, Neb., in May 1967. He then attended the Naval War College. Newport, R.I., graduating as a "Distinguished Graduate" in June 1970. Upon completing the course, he reported to Headquarters Marine Corps, Washington, D.C, as a branch head in the G-3 Division. He was promoted to colonel in September 1971.

In July 1973 he was ordered to Okinawa, and served as Regimental Commander, Ninth Marines, 3d Marine Division. He remained in that billet until May 1974, when he was transferred to the staff of the Commander, 6th Fleet, in Gaeta, Italy, as the Fleet Marine Officer. He was advanced to brigadier general on April 1, 1976 and assigned duty as Director, Development Center, Marine Corps Development and Education Command, Quantico, Va., on June 15, 1976. During the period Jan. 1, 1977 to May 8, 1977, he was assigned additional duty as Deputy Chief of Staff, Research, Development and Studies, Headquarters Marine Corps.

General Olmstead was advanced to major general on May 23, 1978 and was assigned duty as Commanding General, Marine Corps Base. Camp Pendleton Calif., on June 30, 1978. He assumed duty as the Commanding General, III Marine Amphibious Force/Commanding General, 3d Marine Division, FMF, Pacific, Okinawa, Japan, in July 1980. On June 29, 1982, he was assigned duty as the Deputy Chief of Staff for Reserve Affairs, Headquarters Marine Corps. He served in this capacity until he assumed the duties as Commanding General, Marine Corps Recruit Depot/Commanding General, Eastern Recruiting Region, Parris Island, S.C., in July 1984. He served in this capacity until his retirement on July 1, 1986. In October 1986, General Olmstead was recalled from the retired list and assigned with Senate confirmation to serve as the Deputy Assistant Secretary of Defense for Drug Policy and Enforcement and the Director of the Department of Defense Task Force on Drug Enforcement. General Olmstead was promoted to lieutenant general on March 25, 1987.

General Olmstead's decorations and medals include: the Distinguished Service Medal; the Legion of Merit; Bronze Star Medal; Joint Service Commendation Medal; Navy Commendation Medal; Army Commendation Medal; Presidential Unit Citation; Navy Unit Commendation; and the Republic of Korea Cheonsu Medal.

Lieutenant General Olmstead and his wife, the former Vera L. Mead of Bucyrus, Ohio, have three children, Barbara J. (Mrs. Theodore R. Schneble), Elizabeth A. (Mrs. Michael L. Love), and Stephen G. (a Marine officer).

End

Westchester County Detachment
Follow Us on Facebook and Twitter
Facebook  |  Twitter

Toys for Tots - Westchester
Follow Us on Facebook and Twitter
Facebook  |  Twitter

Support Our Troops
Click Here to see how you can help

Support the
Marine Corps League
and its programs?
Make a donation to show your support!

PayPal
Visa, Master Card and American Express

Marine for Life